نمایش فایلهای مخفی


بعضی از ویروس‌های کامپیوتری خرابکار، پرونده‌ها و پوشه‌ها را مخفی و سیستمی می‌کنند.

برای برگرداندن حالت پرونده‌ها و پوشه‌ها به حالت اولیه مشکل زیادی نیست، کافی است وارد command prompt شوید و در مسیر فایل‌ها دستور attrib -h -s /d /s را اجرا کنید.

این دستور، خصیصه‌های “مخفی” و “سیستمی” را از روی تمام پرونده‌ها و پوشه‌های مسیر جاری برمی‌دارد. سوال: چگونه وارد command prompt شوم؟ جواب: در منوی استارت، گزینه‌ی RUN را بزنید و در جعبه‌ی نمایش داده شده، تایپ کنید: cmd ؛ و گزینه‌ی Ok را بزنید. سوال: مسیر جاری چیست؟ جواب: مسیر جاری در DOS به آدرسی گفته می‌شود که پشت علامت قرار دارد، مثلا اگر در صفحه‌ی DOS نوشته بودC:، پس مسیر جاری شما، درایو C است. یا مثلا اگر نوشته بودg:\files\movie، پس مسیر جاری شماg:\files\movieخواهد بود. سوال: فلش من ویروسی شده و فایل‌های آن مخفی شده است، چگونه آن‌ها را برگردانم؟! جواب: پس از اینکه وارد command prompt شدید، آدرس جاری را به مسیر درایو فلش دیسک خود تغییر دهید، مثلا اگر فلش شما به عنوان درایو g شناسایی شده است، باید در command prompt تایپ کنیدg:و دکمه Enter را بزنید سوال: چگونه می‌توانم عملیات بازیابی را فقط برای یک پوشه‌ی خاص اجرا کنم؟ جواب: در دستورattrib -h -s /d /s، بین پارامترهای/dو-sنشانی پوشه‌ی مورد نظر را وارد کنید، مثال attrib -h -s g:\files /d /s

جهت سهولت در انجام این کار برنامه‌ای نوشتم که این کار را خیلی سریع و بدون هیچ دردسری انجام می‌دهد. این برنامه کوچک و کم حجم را می‌توانید ازدانلود کنید.

ساعت پاسخگویی 16_8