افزایش سرعت اینترنت با تغییر DNS

DNS یا domain name system یک پروتوکل در اینترنت است که اسامی قابل درک وبسایتها برای انسان را به اعداد قابل درک برای ماشین باز می گرداند.همانطور که می دانید انسان به سادگی می تواند کلمات را به یاد بسپارد ولی اگر همین کلمه به شکل دنباله ای از اعداد در بیاید این کار برای او بسیار پیچیده می شود. برای مثال khandoon.ir یک نام قابل فهم برای انسان است ولی برای بارگذاری در مرورگر ابتدا به دنباله ای از اعداد که همان IP addresse  تبدیل می شود.IPآدرس‌ سبب ارتباط ساده کامپیوترها با هم می‌شوند؛ در بعضی موارد شما می توانید سرعت وبگردی و یا امنیتتان را با تغییر DNS خود افزایش دهید.

هر سرویس دهنده اینترنت (ISP) معمولا یک DNS اختصاصی دارد.؛ ولی ممکن است این DNS سرور سریعترین DNS سرور برای شما نباشد.

سرعت DNS سرورها به موقعیت جغرافیایی آنها نسبت به شما بر می گردد، این به این معنا است که هرچه شما DNS سروری نزدیک به خود انتخاب کنید عملیات تبدیل نام به آی پی زودتر صورت می گیرد. از این رو سرعت وبگردی شما افزایش می یابد.

برای تغییر DNS می بایست تنظیماتی را اعمال کنید.

چگونه تنظیمات DNSتان را تغییر دهید؟

ابتدا نرم افزار کم حجم و قابل حمل Dns Jumper را دانلود کنید؛

سپس فایل را مستقیما اجرا و یا در یک مکان دلخواه extract کنید.

بعد از اجرای نرم افزار اگر DNS Server موردنظرتان را می دانید تنها کافی است تا از منوی آبشاری Choose a DNS Server انتخاب کنید و یا به صورت دستی مقدارش را تایپ کنید.

سپس بر روی دکمه Apply DNS کلیک کنید.

اگر اطلاعی از سریعترین DNS سرور ندارید بر روی دکمه Fastest DNS کلیک کنید. نرم افزار DNS سرورهای مختلف را بررسی و سریعترینش را به شما پیشنهاد می کند حال کافی است تا بر روی Apply Fastest DNS کلیک کنید.

چگونه تنظیمات DNSتان را برگردانید و یا مجددا از حالت پیشفرض isp خودتان استفاده کنید.

برای این کار دو روش وجود دارد.

۱- بر روی دکمه ستاره که همان Quick configuration کلیک کنید و حالت دلخواهتان را انتخاب کنید.

۲- یا در منو آبشاری Choose a DNS Server یکی از گزینه های Restore یا Default را برگزینید و بر روی Apply DNS button کلیک کنید.

لیست DNS که توسط این نرم افزار ارائه می شود تنها یک نمونه است.

مبحثDNS شاید در نگاه اول ساده باشد ولی اگر هنوز اهمیتش را در ک نکرده اید بیشتر تحقیق کنید چرا که DNS سرورها می توانند ببیند شما به چه سایت هایی می روید و چکار می کنید پس لطفا از DNS سرورهای ناامن استفاده نکنید چون این عمل حریم خصوصی شما را به مخاطره می اندازد.

ناگفته نماند که تغییر DNS معجزه نمی کند ولی میلی ثانیه هایی را برای شما ذخیره می کد که در یک روز وبگردی عدد چشمگیری می شود.

این نرم افزار در سیستم عامل های Windows Xp , Windows Vista , Windows 7 , Windows 8 , Windows 8.1 – (x86 & x64) کار می کند.


ادامه مطلب کلیک کنید
ساعت پاسخگویی 16_8